Tarihçe

Ülkemizde köklü bir geçmişe sahip olan basketbol faaliyetleri 1923-1945 yılları arasında İl Birincilikleri seviyesinde düzenlenmiş,  1946 yılından itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir bölgelerinin lig birincilerinin Türkiye Basketbol Şampiyonası’na katılması ile ulusal düzeye yükselmiştir.

Mulkiye

 1966 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından, bu bölgelerin takımları bir araya getirilmesi ve Beden Terbiyesi Kanunu’nda da yapılan değişiklik ile Türkiye Basketbol Şampiyonası yerine Türkiye Deplasmanlı Basketbol Ligi oluşturulmuştur.

Ligin ilk sezonunda,  Altınordu; 20 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 yenilgi sonrasında topladığı 63 puanla şampiyonluğa ulaşmıştır. İlk sezonun ardından, İstanbul, Ankara ve İzmir liglerinde şampiyon olan; Beşiktaş, Jandarmagücü ve Altay Türkiye Deplasmanlı Basketbol Ligi’nde mücadele etmeye hak kazanmış ve ligdeki takım sayısı 15’e yükselmiştir.

1970Fenerbahce

 1966-1967 sezonundan itibaren Türkiye Deplasmanlı Basketbol Ligi’nin yanı sıra, Türkiye Kupası maçları da düzenlenmeye başlamıştır. Elemeler; İstanbul, Ankara ve İzmir grupları ile diğer Anadolu takımlarının katıldığı Federasyon Kupası maçlarında yapılmış, iki maç üzerinden oynanan Kupa finalinde Fenerbahçe, Muhafızgücü’nü saf dışı bırakarak şampiyonluğa ulaşmıştır.

1977Besiktas

 1978-1979 sezonunda statü değişikliğine gidilerek, Lig’i ilk beş sırada tamamlayan takımların “Play-off” maçları oynamasına karar verilmiştir. Eczacıbaşı, normal sezonu 60 puanla ilk sırada tamamlarken, Final Grubu’na yükselen diğer takımlar; Efes Pilsen, Karşıyaka, Tofaş SAS ve Ziraat FSK olmuştur. Çift devreli lig usulüne göre oynanan karşılaşmalarda Efes Pilsen ve Eczacıbaşı, 6’şar galibiyet ve 2’şer yenilgi alarak 20 puanla ilk iki sırayı paylaşmışlar, ancak ikili averajda önde olan Efes Pilsen, şampiyonluk ipini göğüsleyen takım olmuştur.

2000Tofas-2

 Türkiye Basketbol Ligi’nde geçmişten günümüze Efe Aydan, Erman Kunter, Levent Topsakal, Orhun Ene, Harun Erdenay, İbrahim Kutluay, Mehmet Okur, Hüseyin Beşok, Mirsad Türkcanve Hidayet Türkoğlu gibi birçok değerli isim forma giydi. Türk Basketbolu’nun yetiştirdiği bir çok yıldız oyuncunun yanı sıra Larry Richard, Anthony Mason, Pete Williams, Petar Naumoski, Mahmoud Abdul-Rauf, David Rivers, Khalid El-Amin, Allen Iverson ve Deron Williams gibi dünya yıldızları da ligimize renk katarak tüm basketbolseverlere ilham kaynağı oldular. Türkiye Basketbol Ligi, hem yerli hem de yabancı oyuncuların ortaya koydukları performanslarla, Avrupa’nın en çekişmeli ligleri arasında yer aldı.

DeronWilliamsx616

 Kasım 20
13’te Türkiye Basketbol Federasyonu, uluslararası spor pazarlama şirketi Infront Sports & Media ile stratejik ve uzun vadeli bir işbirliğine girdi. İmza altına alınan anlaşma özellikle TBL’ye odaklanarak Türkiye’de basketbolun genel anlamda gelişmesini hedeflemekte, Infront’u da bu çabanın tek yetkili küresel pazarlama ve medya ortağı olarak tanımlamaktadır. 

SinanGulerx616

 2014-15 sezonu ile birlikte Erkekler 1. Basketbol Ligi “Türkiye Basketbol Ligi” olarak adlandırılmış ve yeni sezon “Türkiye Basketbol Ligi” adı ile 11 Ekim 2014 tarihinde başlamıştır. Mücadelenin son saniyelere kadar sürdüğü 2014-15 sezonu sonunda şampiyonluğa ulaşmayı başaran İzmir temsilcisi Pınar Karşıyaka olurken, İzmir temsilcisi 27 yıl sonra tekrar şampiyonluğa ulaşma başarısı yakaladı.

sampiyon

Mayıs 2014'de gerçekleştirilen Lig Kurulu ile birlikte alınan ortak karar neticesinde Türkiye Basketbol Federasyonu'n da onayı ile ligin ismi "Basketbol Süper Ligi" olarak değiştirilmiştir. Spor Toto'nun 2014-2015 Sezonuna sponsor olması ile birlikte bu sezon Spor Toto Basketbol Ligi olarak adlandırılacaktır.

Ekim 2015'te sezon öncesi Samsun'da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kupası mücadelesinde Türkiye Kupası'nı 10. kez müzesine götüren Anadolu Efes ile 27 yıl sonra şampiyonluğa ulaşan Pınar Karşıyaka karşı karşıya geldi. Anadolu Efes son saniye basketi ile bu anlamlı kupaya uzanırken, Cumhurbaşkanlığı Kupasını 10. kez kazanarak bu kupada liderliğini sürdürdü.

samp2

Basketbol Süper Ligi'nin 2016-17 sezonu ile birlikte Fenerbahçe, Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nde üst üste 2, toplamda ise 8. kez kupanın sahibi oldu. Spor Toto Basketbol Süper Ligi play-off finalinde Fenerbahçe, normal süresi 84-84 berabere biten 4. maçta Beşiktaş Sompo Japan'ı uzatma bölümü sonunda 98-94 yenerek seriyi 4-0 kazandı ve Play-Off'ta maç kaybetmeden şampiyonluğunu ilan etti.

bsl-final-serisi2

Basketbol Süper Ligi, Avrupa’nın tartışmasız en iyi ligi olmayı hedeflemektedir.

 sampiyonlar-2017