Robin Benzing: “Koçun Beni Kullanmasına İhtiyaç Duyan Bir Oyuncuyum”

Eki 17, 2018
Beşiktaş Sompo Japan’in yenilenen kadrosunun dikkat çeken isimlerinden Robin Benzing’le buluştuk. 29 yaşındaki forvete yeni koçu Dusko Ivanovic’i ve neden Almanya’dan uzaklaşmak istediğini sorduk.

Beşiktaş Sompo Japan’in yenilenen kadrosunun dikkat çeken isimlerinden Robin Benzing’le buluştuk. 29 yaşındaki forvete yeni koçu Dusko Ivanovic’i ve neden Almanya’dan uzaklaşmak istediğini sorduk.

2016-17 Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi sezonunda başarılı bir grafik çizen Beşiktaş Sompo Japan, yıllar sonra final serisine çıkan bir yol bulmayı başarmıştı. Geçtiğimiz sezon bu başarıyı temel alarak ilerlemek isteyen ve çekirdeğini büyük ölçüde koruyan siyah-beyazlılar, BSL ve Avrupa’daki hedeflerinden uzak kaldılar.

2018-19 sezonuna girerken, Akatlar’da artık yeni bir patron var. A milli takım başantrenörü Ufuk Sarıca ile yolların ayrılmasından sonra, siyah-beyazlılarda göreve Avrupa basketbolunun en saygın koçlarından Dusko Ivanovic getirildi. 2000’lerin başında Bask bölgesinde filizlenen yeni bir basketbol önerisine ilham veren, o zamanki adıyla Tau Ceramica’yı 2001 ve 2005’te iki kez EuroLeague finaline taşıyan Karadağlı koç, kendisine ayırdığı bir sezondan sonra, Beşiktaş Sompo Japan’in başında basketbola geri dönüyor ve daha önce hiç görev yapmadığı bir ülkede yeni bir meydan okumaya soyunuyor.

Söz meydan okumalardan açılmışken, Beşiktaş Sompo Japan’in bu sezon neredeyse “sil baştan” kurduğu kadroda dikkat çeken isimlerden birine, Alman forvet Robin Benzing’e sıçrayalım. Almanya’nın parlak 1989 jenerasyonunun mahsullerinden olan Benzing, bundan on sene önce tüm alt yaş turnuvalarını domine ediyor ve Almanların Dirk Nowitzki’den bayrağı devralmaya aday gösterdikleri gençlerin ilki oluyordu. BBL seviyesinde kendini ratiopharm Ulm formasıyla ispatladıktan sonra, 2011 yazında Bayern Münih’in teklifine karşı koyamadı. O dönemlerde basketbolda da bir süper güce dönüşmeyi kafasına koyan Bavyera ekibinde geçirdiği dört yılda kendini akıntıya kaptıran ve radarlarımızın dışına çıkan Benzing ile o günlerden sonra nasıl ayağa kalktığını, 2017-18 sezonunda eski koçu Dirk Bauermann’la birlikte Würzburg’da geçirdiği görkemli sezonu mümkün kılanın ne olduğunu, Yugoslav Okulu’na mensup büyük koçları, zamanın tozunu ve İstanbul’daki geleceğin vaatlerini konuştuk.

Daha fazlası için: Redbull.com.tr