Gökçe Dayı: “En İyi Pazarlama Yapan Takım Ödülünü Üç Defa Alan Tek Kulüp Anadolu Efes”

Tem 13, 2017
Avrupa’nın En İyi Pazarlama Yapan Takımı Ödülü’ne üç kere layık görülen Anadolu Efes’in başarısını, Anadolu Efes Spor Kulübü Pazarlama ve Kurumsal İlişkiler Müdürü Gökçe Dayı anlattı.

Gokce-Dayi-20170712-1

Euroleague ve EuroCup takımlarının katılımı ve oylarıyla belirlenen Euroleague Devotion Pazarlama Ödülleri’nde 36 takım arasından birinci olan Anadolu Efes, bu başarıya daha önce de 2010 ve 2013 yıllarında ulaşmıştı.

- Anadolu Efes, üçüncü defa elde ettiği “Avrupa’nın En İyi Pazarlama Yapan Takımı Ödülü” için nasıl tohumlar ekti, nasıl bir sürecin sonunda pazarlama dalında Avrupa’nın en iyisi olundu sizden dinleyebilir miyiz?

Gökçe Dayı: Euroleague, işin sahada icra edilen basketbol kısmının dışına da çok önem veriyor. Bu sektör nasıl daha çok gelişir ve basketbolun sağladığı iş alanı nasıl büyür fikri üzerinde duruluyor. Bu sebeple her sezonun başında katılımcı takımlardan basketbol eko sistemini nasıl büyüttüklerine dair bir plan bekleniyor. Sezon boyunca da Euroleague, bu planın uygulandığını takip etmeye gayret gösteriyor. Bu sürecin sonunda bir yarışmayla konuda öne çıkan takım ödüllendiriliyor. Ödül sistemi zaten Euroleague’in bu konuya ne kadar önem verdiğini açıkça gösteriyor. Anadolu Efes olarak biz Euroleague’in hassasiyet gösterdiği bu husus üzerinde beraber çalıştığımız tüm ajanslar ile birlikte sürecin nasıl yönetileceği üzerine titiz bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Kulübün stratejilerini göz önünde bulundurarak ortaya bir iş planı çıkarıyoruz. Bu iş planı bir pazarlama planına da dönüşüyor. Tabii ister istemez sezon boyunca yaptığımız her işi bu pazarlama planına göre kontrol ederek sistemli bir ilerleme gösteriyoruz.

2dd28b8a8263f5b278e0e6e2c71caef30613b407f03e32e93aef27aa80c043b3

- Euroleague, takımların bu ilerleyişini nasıl takip edip denetliyor ve sonuca gidiyor?

Gökçe Dayı: Euroleague, takımları sezon boyu takip ettiği gibi, sezon sonunda da tüm Euroleague ve Eurocup takımlarından o sene yapmış oldukları pazarlama faaliyetlerine dair sunumlar talep ediyor. Bu sunumları değerlendirmeye aldıktan sonra amaca en çok hizmet eden kulüplerin sunumlarını diğer kulüpler tarafından puanlandırılmak üzere beğeniye sunuyor. Bu puanlama sonucunda da hangi takımın Avrupa’nın en iyi pazarlama yapan takımı olduğu ortaya çıkıyor. Daha önceki yıllarda da iki kere bu ödüle layık görülen Anadolu Efes, bu sezon da Avrupa’nın En İyi Pazarlama Yapan Takımı Ödülü’ne sahip oldu. Ayrıca Avrupa’da üç kere bu ödüle layık görülen başka bir takım yok, Anadolu Efes bu açıdan bir ilk…

9fc1a9d39a97a3b53c4c0eab57090b7bc56f05b710dbe529f9d570c43f7664f8

- Anadolu Efes’in üç kere bu ödüle layık görüldüğünü göz önünde bulundurarak, pazarlama stratejisini nasıl şekillendirdiğinizi sormak isterim. 2010’dan beri süregelen bu başarı kemikleşmiş bir yapı ile mi devam ediyor yoksa stratejinizde değişiklikler yapıyor musunuz?

Gökçe Dayı: Mutlaka her sene belli bir oranda değişmek ve gelişmek gerekiyor. Öbür yandan stratejimiz sürekli değişen bir yapıda değil. Her adımımız belli bir beş senelik plan dâhilinde atılıyor. Yine de her senenin sonunda da bizi daha ileriye götürecek özellikleri bünyemize katmaya çalışıyoruz. Bir önceki sezondan daha iyi neler yapabiliriz, basketbola nasıl daha iyi hizmet ederiz bunun arayışındayız. Gündemi de takip ederek sürekli kendimizi geliştirmeye gayret ediyoruz. Neticesinde sohbetimize konu ettiğimiz ödüle layık görülmenin verdiği mutluluğun yanında, kendi içimizde de doğru bir iş yapıyor olmanın huzurunu taşıyoruz.