Beşiktaş Sompo Japan çok farklı: 93-52

Oca 28, 2017
Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nde iç sahada oynadığı son iki maçı kaybeden Beşiktaş Sompo Japan, ligin galibiyetsiz ekibi Halk Enerji TED Kolejliler'i evinde 93-52 yendi.
BJK_TED31

Siyah-Beyazlı ekipte altı oyuncu çift haneli skor üretirken, DJ Strawberry 13 sayı attı, İlkan Karaman 6'da 6 isabetle 12 sayı buldu, Kenan Sipahi, Vladimir Stimac, Earl Clark ve Erkan Veyseloğlu 11'er sayı attı. Konuk ekipte ise Shannon Shorter 18, Ian Hummer 14 sayı kaydetti.

Bu sonuçla Beşiktaş Sompo Japan 12. galibiyetini elde ederken, Halk Enerji TED Ankara Kolejliler, 16. mağlubiyetini yaşadı.

 Karşılaşmaya Stimac, Roll ve Strawberry'nin kaydettiği basketlerle başlayan Beşiktaş Sompo Japan, 4. dakikada farkı çift hanelere çıkardı: 11-0. Halk Enerji TED Ankara Kolejliler, Shorter ile basketler bulsa da etkili oyununu sürdüren siyah-beyazlılar, 8. dakikada Stimac ve Strawberry'nin isabetleriyle skoru 20-7'ye taşıdı. Kalan bölümde rakibinin skor üretmesine izin vermeyen Beşiktaş Sompo Japan, çeyreği 22-7 üstün tamamladı.

Etkili oyununu ikinci periyotta da devam ettiren siyah-beyazlılar, Clark ve Erkan Veyseloğlu'nun boyalı alandan, Thompson'un da üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu sayılarla 14. dakikada farkı 22'ye çıkardı: 33-11. Çeyreğin kalan bölümünde Ankara temsilcisi, Hummer ve Shorter ile sayılar üretse de etkili hücum yapan Beşiktaş Sompo Japan, Strawberry, Thompson ve Clark'ın basketleriyle soyunma odasına 26 sayı farkla önde girdi: 48-22.

Maçın ikinci yarısında da oyunun kontrolünü elinde tutan siyah-beyazlılar, Weems, İlkan Karaman ve Thompson'un etkili oyunuyla farkı 31 sayıya taşıdı: 61-30. Halk Enerji TED Ankara Kolejliler'de Thomas, Shorter ve Morrison'ın sayıları farkı kapatmaya yetmedi ve siyah-beyazlı takım final periyoduna 70-42 üstün gitti.

Final periyodunda da Sertaç Şanlı, Kenan Sipahi ve Erkan Veyseloğlu ile etkili oyununu sürdüren ve rakibine üstünlüğünü kabul ettiren Beşiktaş Sompo Japan salondan 41 sayı farkla (93-52) galip ayrıldı.

28 Ocak 2017 Cumartesi 15:30

BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN-HALK ENERJİ TED ANKARA KOLEJLİLER
93 - 52
1. Devre [ 22 - 7 ] [ 26 - 15 ] | [ 22 - 20 ] [ 23 - 10 ] 2. Devre
Uzatma: [ 0 - 0 ] [ 0 - 0 ] [ 0 - 0 ] [ 0 - 0 ]
İSTANBUL | Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi

Maçın istatistikleri için tıklayın.

Maçtan Notlar

Salon: Beşiktaş Akatlar Arena 

Hakemler: Aytuğ Ekti, İsmail Aydın, Ahmet Tatlıcı

Beşiktaş Sompo Japan: Kenan Sipahi 11, Weems 2, Strawberry 13, Roll 5, Stimac 11, Erkan Veyseloğlu 11, Thompson 9, Clark 11, Muratcan Güler 2, Sertaç Şanlı 6, İlkan Karaman 12, Doğan Şenli

Halk Enerji TED Ankara Kolejliler: Shorter 18, Galloway 4, Hummer 14, Morrison 5, Thomas 5, Uğur Hortum 1, Yesukan Onar 5, Yiğit Baran Sarıkaya 

1. Periyot: 22-7

Devre: 48-22

3. Periyot: 70-42

Beş faulle çıkan: 30.00 Doğan Şenli (Beşiktaş Sompo Japan)

En Büyük Fark: Beşiktaş Sompo Japan lehine 41 sayı (93-52)

Üstünlük Değişimi: Beşiktaş Sompo Japan, karşılaşmayı baştan sonra önde götürdü.

Kırılma Anı: İlk periyotun bitimine 6 dakika 45 saniye kala D.J. Strawberry’nin üç sayılık isabeti Halk Enerji TED Ankara Kolejliler’e molayı aldırırken başkent ekibinin maçın içinde kalma umudunu kıran isabet oldu.

Maçın Kahramanı: 11 oyuncusundan da sayı katkısı alan Beşiktaş Sompo Japan’da Earl Clark, 11 sayı, 9 ribaund ve spektaküler smaçlarıyla maçın kahramanı oldu.

İstatistikler Yalan Söylemez: Beşiktaş Sompo Japan’ın 14/28 üçlük isabeti karşısında Halk Enerji TED Ankara Kolejliler’in yalnızca 3/16 üçlük isabeti bulması karşılaşmadaki farkın oluşmasında en büyük etkendi.

Özel Notlar:

-          Beşiktaş Sompo Japan, Spor Toto Basketbol Süper Ligi’nde 2 maçlık aranın ardından galip geldi.

-          Spor Toto Basketbol Süper Ligi’ndeki 16. karşılaşmasında da henüz galibiyetle tanışamadı.

-          Beşiktaş Sompo Japan, Halk Enerji TED Ankara Kolejliler’e karşı galibiyet serisini 7 maça çıkardı.

-          Beşiktaş Sompo Japan bulduğu 93 sayı ile bu sezon Basketbol Süper Ligi’ndeki en yüksek skorunu tekrarlamış oldu.

Maçın ardından...

Ufuk Sarıca (Baş Antrenör, Beşiktaş Sompo Japan):
“Tabii ki çok rahat bir maç oynadık. Rakibimizin ligdeki konumu ve gücü belli. Bu konuda mukayese yapmak mümkün değil. Burada oyuncularımızın ciddiyeti ve konsantrasyonu çok önemliydi. Fazla sayıda oyuncuyla oynadık. Buraya gelen taraftarlarımıza iyi bir basketbol izlettik. Bizim için iyi bir antrenman oldu. İkinci yarı bu maçla başladı, ligin ilk yarısında gösterdiğimiz performansı en az ikinci yarıda da sağlamak istiyoruz.”

Ufuk Sarıca, FIBA Şampiyonlar Ligi’ndeki Son 16 kurası ve Avrupa’daki hedefleri hakkında sorulan soruya “Şimdi eleme usülü oynayacağımız maçlara geçeceğiz. Rakibimiz henüz belli değil. Rakibimiz kim olursa olsun bu turu geçip hatta önümüzdeki turları geçip Final Four’a kalmak olacak. Rakibimiz belli olduktan sonra daha detaylı bir değerlendirme yaparız” şeklinde cevap verdi.

Can Sevim (Baş Antrenör, Halk Enerji TED Kolejliler):
“Beşiktaş Sompo Japan çok iyi bir takım. Bence ligin en iyi yerli rotasyonuna sahip bir takım. Yabancı oyuncuların kalitesi zaten tartışılmaz. Bugün sezonun en kötü oyununu oynadık. Dağınık görüntümüzden bir an önce uzaklaşmamız gerekiyor. Bunu yapabileceğimizi Fenerbahçe karşısında gösterdik.”

Kenan Sipahi (Oyun Kurucu, Beşiktaş Sompo Japan):
“Önceliikle iyi bir galibiyet aldık. İhtiyacımız olan bir galibiyetti. Sahamızda son dakikalarda iki maç kaybetmiştik. HTED Ankara Kolejliler’e başarılar diliyorum. Son haftalarda toparladılar. Umarım ligde kalırlar, uzun yıllar lige renk katan bir takımdı.”

Çağan Aydın (Guard, Halk Enerji TED Kolejliler):
“Öncelikle Beşiktaş Sompo Japan’ı tebrik ediyorum. Beşiktaş Sompo Japan’a karşı oynamak zor, Akatlar’da oynamak daha zor. Maçın başında oyun planımıza sadık kalamadık. Hafta içinde maça iyi hazırlanmıştık. Karşılaşma boyunca 23 top kaybı yaptık, bu kadar top kaybı yaparak bu seviyede oynayamazsınız.”

Fotoğraflar:

BJK_TED

BJK_TED1

BJK_TED2

BJK_TED21

C3QvarSXUAA0Yck