Demir İnşaat Büyükçekmece, yılı galibiyetle kapattı: 72-68

Ara 31, 2016
Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nin 13. haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece, sahasında Pınar Karşıyaka'yı 72-68 yendi.
Dibcek_KSK

Bu sonuçla Demir İnşaat Büyükçekmece 6. galibiyetini elde ederken, Pınar Karşıyaka 6. kez yenildi.

Karşılıklı basketlerle başlayan maçta Pınar Karşıyaka, Ponitka ve Owens'ın pota altındaki etkili oyunuyla 5. dakikayı 11-10 önde geçti. Kalan bölümde Demir İnşaat Büyükçekmece'nin Hayes ve Eldridge ile kaydettiği sayılara Green, Owens ve Petway ile cevap veren konuk ekip, çeyreği 19-17 üstün tamamladı.

Mücadelenin ikinci periyoduna Petway'in isabetleriyle başlayan İzmir temsilcisi karşısında ev sahibi ekip Stipanovic'in pota altından, Eldridge'nin üç sayı çizgisinin gerisinden ürettiği basketlerle 12. dakikada öne geçti: 24-23. Kalan bölümü Tayfun Erülkü, Stipanovic ve Seawright ile iyi değerlendiren Demir İnşaat Büyükçekmece, devre arasına 39-34 önde gitti.

Maçın ikinci yarısına Owens, Green ve Ponitka ile sayılar bularak giren Pınar Karşıyaka, 24. dakikada yeniden öne geçti: 47-42. Mola dönüşü çabuk toparlanan ve rakibine sayı şansı tanımayan ev sahibi ekip Stipanovic, Hayes ve Caloiro'nun kaydettiği basketlerle 26. dakikayı 48-47 üstün geçti. Skor üstünlüğünün sürekli el değiştirdiği çeyreğin kalan bölümünde Green ile isabetler üreten Pınar Karşıyaka final periyoduna 53-52 üstün girdi. 

Final periyoduna Hayes'in üç sayı çizgisinin gerisinden ve boyalı alandan bulduğu isabetlerle başlayan Demir İnşaat Büyükçekmece, 33. dakikada skorda yeniden üstünlük yakaladı: 57-53. Oldukça çekişmeli geçen çeyreğin kalan bölümünde konuk ekip Summers ve Green ile sayılar üretse de Demir İnşaat Büyükçekmece Eldrigde, Caloiro ve Hayes'in etkili oyunuyla sahadan 72-68 galip ayrıldı.

Karşılaşmanın en skorer ismi Demir İnşaat Büyükçekmece'de 21 sayıyla Hayes olurken, Pınar Karşıyaka'da 22 sayı üreten Green takımının yenilgisini engelleyemedi.

31 Aralık 2016 Cumartesi 15:00

DEMİR İNŞAAT BÜYÜKÇEKMECE - PINAR KARŞIYAKA
72 - 68
1. Devre [ 17 - 19 ] [ 22 - 15 ] | [ 13 - 19 ] [ 20 - 15 ] 2. Devre
Uzatma: [ 0 - 0 ] [ 0 - 0 ] [ 0 - 0 ] [ 0 - 0 ]
İSTANBUL | Gazanfer Bilge

Maçın istatistikleri için tıklayın.

Maçtan Notlar

En Büyük Fark: 7 sayı, Demir İnşaat Büyükçekmece lehine (37-30)

Üstünlük değişimi: 13 kez üstünlük el değiştirirken, 4 kez de beraberlik oluştu.

Kırılma Anı: İki takımın da maç boyunca skor üstünlüğü el değiştirdiği bir maç oldu ve fark 7 sayının üzerine hiç çıkmadı. Çekişmeli maçın bitimine 3:30 dakika kaldığında, skorun uzun süre 59-59 devam ettiği mücadelede, eşitliği bozan Eldridge’nin 3 sayılık atışı maçın kırılma noktası oldu.

Maçın Kahramanı: Maç boyunca sessiz kalan Kenny Hayes, 4. periyotta oyuna ağırlığını koyarak maçın fark yaratan oyuncusu oldu. Son periyodun son dakikalarında el yakan toplarda sorumluluğu alan Kenny Hayes maçı 21 Sayı, 3 ribaunt ve 1 asist ile bitirdi ve Demir İnşaat Büyükçekmece adına maçın en skorer oyuncusu ve maçın kahramanı oldu.

İstatistikler Yalan Söylemez:

Demir İnşaat Büyükçekmece 19/33 (%58)’lik oranda 2 sayılık atışlarda başarı yakalarken Pınar Karşıyaka 19/31 (%61)’lik oranda 2 sayılık atışlarda başarı yakaladı.

Demir İnşaat Büyükçekmece 6/22 (%28)’lik oranda 3 sayılık atış başarısı yakalarken, Pınar Karşıyaka 6/24 (%25)’lik oranda 3 sayılık atış başarısı gösterdi.

Faul atışlarında Demir İnşaat Büyükçekmece 16/24 (67)’lik başarı yakalarken, Pınar Karşıyaka 12/14 (%86)’lık başarı gösterdi.

Demir İnşaat Büyükçekmece 11 hücum 18 savunma olmak üzere toplamda 29 ribaund alırken, Pınar Karşıyaka 6 hücum 19 savunma ribaundu ile toplamda 25 ribaund alma başarısı gösterdi.

Demir İnşaat Büyükçekmece maç sonunda 19 asist yaparken, Pınar Karşıyaka 15 asist yapma başarısı gösterdiler.

Demir İnşaat Büyükçekmece 11 Top Kaybı yaparken, Pınar Karşıyaka 12 Top Kaybı yaptı.

Demir İnşaat Büyükçekmece maç sonunda 5 top çalma ile oynarken, Pınar Karşıyaka 6 top çalma ile maçı tamamladı.

Demir İnşaat Büyükçekmece maç boyunca hiç blok yapamazken, Pınar Karşıyaka maç sonunda 4 blok yapma başarısı gösterdi.

Demir İnşaat Büyükçekmece 18 Faul ile, Pınar Karşıyaka 22 Faul ile maçı tamamladı.

Maçın ardından...


Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nin 13. haftasında Pınar Karşıyaka'yı 72-68 yenen Demir İnşaat Büyükçekmece'nin başantrenörü Özhan Çıvgın, savunmada doğru reaksiyon göstererek maçı kazandıklarını söyledi.

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Çıvgın, kendileri için zor bir haftanın geride kaldığını belirterek, "Geçen hafta Giresun deplasmanında hiç beklemediğimiz bir yenilgi aldık. Bütün hafta sakatlıklar ve hastalıklarla uğraştık. 5'e 5 antrenmanın son bölümünü düne kadar oynayamadık. Gençlerle oynamaya çalıştık. Bizim için reaksiyon maçıydı. Oyuncularım müthiş enerji gösterdi hepsini tebrik ediyorum. Savunmada doğru reaksiyon gösterdik ve kazandık." ifadelerini kullandı.

Demir İnşaat Büyükçekmece oyuncusu Burak Can Yıldızlı ise maçı kazandıkları için mutlu olduklarını aktararak, "Bizim için çok önemli bir maçtı. Geçen hafta beklemediğimiz mağlubiyet almıştık. Önümüzdeki maçı da kazanıp Türkiye Kupası'na kalmak istiyoruz." diye konuştu.

Pınar Karşıyaka Başantrenörü Nenad Markovic, hücumda konsantrasyon problemi yaşadıkları için maçı kaybettiklerini öne sürdü.

Markovic, Demir İnşaat Büyükçekmece'yi galibiyetinden dolayı tebrik ederek, "Hücumda maç boyunca konsantrasyon problemi yaşadık. İstediğimiz gibi oynadığımız bölümlerde öndeydik. Maalesef maçın kritik yerlerinde bomboş atışlar kaçırdık. Onlar da önemli atışlar buldu. Müdafaamız iyiydi ama hücumda çok fazla hata yaptık ve kaybettik." değerlendirmesinde bulundu.

Pınar Karşıyaka oyuncusu Muhammed Baygül ise hücumda istedikleri sayıları üretemeyince mağlup olduklarını kaydetti.

Fotoğraflar:

C1Al6rpXAAAUG7C

C1Al92JWEAAsqLQ

C1Alyc2XUAALyBA

C1AXGd3WQAATTcY